• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Start arrow Wolontariat arrow Maraton Pisania Listów
Maraton Pisania Listów Drukuj
Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka. Doroczne pisanie listów jest jedną z pokojowych akcji obywatelskich Amnesty. W tym roku Maraton Pisanie Lisów odbył się już po raz 10. Celem akcji jest napisanie jak największej ilości tradycyjnych listów nawołujących do przestrzegania praw człowieka.
W nocy z soboty na niedzielę (12-13 grudnia 2009) w naszej szkole napisaliśmy 831 listów. Wśród ponad stu miejsc, gdzie odbywała się akcja, uplasowaliśmy się na 31 miejscu. W Maratonie wzięło udział ponad 50 uczestników, głównie uczniów i pedagogów IV Liceum Ogólnokształcącego.
– To nie jest takie bezrefleksyjne pisanie – mówi Katarzyna Dzięgielewska –Wcześniej nauczyciele tłumaczyli nam, jaka jest idea tej akcji. Poznaliśmy też historie osób, w obronie których piszemy.
– Gdybyśmy potrzebowali pomocy, też każdy z nas chciałby, aby ktoś się za nami wstawił. Dlatego traktujemy to poważnie i piszemy prosto z serca – dodaje Katarzyna Lachowska.
- Źle się żyje z myślą, że we współczesnym świecie cięgle jeszcze są kraje, gdzie łamie się prawa człowieka. Moje listy są wyrazem protestu wobec tej sytuacji. – mowi Paulina Manaj - Chciałabym pomóc prześladowanym, bo ja mam to szczęście, że jestem obywatelką demokratycznego kraju.
W akcji pisania listów uczestniczyli również wolontariusze spoza IV LO. Do Maratonu przyłączyli się m.in.: Kawaler Orderu Uśmiechu Marian Lackowski, posłanka Beata Mazurek oraz przedstawiciele mediów.
Cała społeczność IV LO aktywnie włączyła się w organizację Maratonu. Młodzież zadbała aby nie brakowało kopert i znaczków, rodzice zapewnili słodki poczęstunek dla uczestników akcji.
X Maraton Pisania Listów odbył się w naszej szkole z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu nad którym opiekę sprawują: p. Marta Gozdur i p. Agnieszka Nadolskiej. Wszystkim, którzy brali udział w maratonie i tym, którzy nam pomogli w jego organizacji serdecznie dziękujemy.