• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Start arrow Szkoła arrow Doradca Zawodowy arrow jak się uczyć
jak się uczyć Drukuj

posłuchaj  doradcy…

UCZ SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE!

Jeśli myślisz, że Twoje męki edukacyjne skończą się z chwilą, gdy otrzymasz dyplom wyższej uczelni i podejmiesz pracę zawodową... to się mylisz! Czeka Cię - edukacja permanentna - pytasz, cóż to za słowotwórcze straszydło? Edukacja permanentna, czyli ciągła, ustawiczna, nałogowa i powtarzająca się - edukacja przez całe życie - tego wymagać się będzie od Ciebie w życiu zawodowym.

Ciągłe aktualizowanie wiedzy, uczenie się nowych technologii, obsługi nowych programów, nowych urządzeń itd. itd. - to dzisiaj konieczność w bardzo wielu zawodach i w bardzo wielu miejscach pracy. Oczywiście nie we wszystkich zawodach to szaleństwo jest tak intensywne - np. barman będzie miał zdecydowanie mniej takich wymagań niż informatyk. Lecz również on powinien poznawać nowe receptury, składniki, czy urządzenia techniczne. Od niedawna także barman musi znać podstawy obsługi komputera lub przynajmniej kasy fiskalnej do rozliczania swoich utargów.

Jedyna pociecha w tym, że Twoje podejście do tej edukacji będzie już trochę inne. Będzie to już konkretna wiedza (przydatna w twojej codziennej pracy), z której będziesz miał konkretne korzyści (podwyżka, awans itp.). Będziesz szukał jej sam i czasami nawet z przyjemnością... W wielu zawodach niezbędna jest umiejętność samokształcenia, umiejętność samodzielnego śledzenia nowości w danej dziedzinie zawodowej, stałego czytania literatury fachowej i ciągłego zwiększania poziomu swoich kompetencji. Wymieniony już wyżej informatyk, który odciąłby się od literatury fachowej, nie korzystał z internetu, nie poznawał nowych programów, narzędzi itp. –w większości przypadków wypadłby z rynku pracy po 2-3 latach!

A’propos – czy umiesz się uczyć? „Jasne!” – odpowiesz – w końcu jestem w liceum! A poza tym, cóż w tym trudnego?” Pewnie masz rację, ale jeśli zastosujesz właściwe metody, wyniki Twoich wysiłków (a tym samym oceny) będą o wiele bardziej satysfakcjonujące. Pozwól więc, że przypomnę Ci parę żelaznych zasad:

  • Ucz się codziennie , choćby niewielką część materiału. Nie znaczy to, że każdego dnia należy przyswoić sobie tę samą porcję wiedzy, ale trochę trzeba popracować, by robić ciągłe postępy. Jeśli przez kilka dni nic nie robisz, materiał zaczyna się spiętrzać, trzeba sporo nadrabiać, co jest nieprzyjemne i prowadzi do dyskomfortu psychicznego. To właśnie z tego powodu niektórzy tak nie lubią się uczyć!
  • Rozplanuj czas . Po lekcjach w szkole powinieneś odpocząć. Najlepiej w ruchu i na świeżym powietrzu. Do nauki przystępuj wypoczęty. Jednak nie zwlekaj z odrabianiem lekcji!
  • Porządek przedmiotów . Zacznij od lekcji trudniejszych i pisemnych. Odrabiaj po sobie lekcje z przedmiotów kontrastujących (np. historia - matematyka - jęz. niemiecki - fizyka), aby proces uczenia się był urozmaicony. Możesz też przeplatać przedmioty mniej interesujące tymi, które są dla Ciebie atrakcyjne.
  • Jeśli materiał, którego się uczysz jest obszerny, podziel go na sensowne części.
  • W żadnym przypadku nie zaniedbuj przedmiotu, który wydaje Ci się nudny czy niezrozumiały. Powstałe w ten sposób zaległości są bardzo trudne do odrobienia, uniemożliwiają otrzymanie dobrej oceny. Jeśli nie opanujesz materiału podstawowego, później będzie już tylko gorzej! Poza tym zaniedbania z jednego przedmiotu odbijają się na innych.
  • Czas nauki – badania dowodzą, że umysł pracuje najefektywniej na początku danej jednostki lekcyjnej, informacyjnej itp. oraz na końcu tej jednostki. Najtrudniejszy do zapamiętania jest środek przekazu. W psychologii zjawisko to określa się efektem początku i efektem końca. Stąd wniosek, że najlepiej jest często robić przerwy, by tych początków i końców mieć jak najwięcej. Ale bez przesady! Przerwy należy stosować nie częściej, niż co 35-45 minut. Częstsze przerywanie nauki działa demobilizująco i wybija z rytmu uczenia. Do regeneracji wystarczy 5-10 minut.
  • I najważniejsze – ucz się ze zrozumieniem ! Rozumieć to znaczy intensywnie, głęboko i wszechstronnie znać zagadnienie.

Właściwe nawyki uczenia się, efektywnego przyswajania wiedzy są niezmierne ważne. Ułatwiają bowiem ten proces, czynią go przyjemniejszym i będą przydatne przez całe życie.

PSYCHOZABAWA – CZY UMIESZ SIĘ UCZYĆ?

Jeśli chcesz poznać swój stosunek do nauki, odpowiedz na pytania naszej psychozabawy, zaznaczając odpowiedzi: TAK, NIE, lub NIE WIEM zgodnie z pierwszą myślą, jaka Ci przyjdzie do głowy. Zaufaj sobie i wyniki sprawdź dopiero po ukończeniu testu.

 

TAK

NIE WIEM

NIE

TWÓJ WYNIK

1. Tak naprawdę to wolę działać niż się uczyć

 

 

 

 

2. To kwestia mojego charakteru, że jestem systematyczny(-a)

 

 

 

 

3. Zaczynam się uczyć dopiero wtedy, gdy mam nóż na gardle

 

 

 

 

4. Mam swój sposób na opanowanie tego, czego trzeba się nauczyć

 

 

 

 

5. Sam(-a) to dostrzegam, że często mam kłopoty z koncentracją.

 

 

 

 

6. moja pamięć zależy od ilości powtórzeń

 

 

 

 

7. Zwykle dla rozgrzewki uczenie się zaczynam od porządków

 

 

 

 

8. Czasami aż się dziwię skojarzeniom, jakie nasuwają mi się w trakcie uczenia

 

 

 

 

9. Ucząc się zarywam noce, bo najlepiej pracuje mi się wieczorem

 

 

 

 

10. Potrafię dla zasady przerwać uczenie się i pójść do kina lub na długi spacer

 

 

 

 

11. Zwykle w trakcie uczenia się szukam jakichś drobiazgów (ołówka, słownika itp.), które gdzieś się zapodziewają

 

 

 

 

12. Zawsze przystępując do uczenia się mam spisany plan tego, co chcę opanować

 

 

 

 

13. Potrafię uczyć się tylko we własnym domu, w ciszy i zupełnym spokoju

 

 

 

 

14. Poza notatkami przy uczeniu się wypisuję i wieszam plansze (na ścianach, szafach), żeby mieć ten materiał stale przed oczami

 

 

 

 

15. Nawet, gdy dobrze opanuję materiał, to zwykle mam problem z jego przekazaniem (ustnie i pisemnie)

 

 

 

 

 

 

SUMA

 

 

OBLICZANIE WYNIKÓW : za każdą odpowiedź TAK na pytania nr 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 oraz NIE na pytania nr 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 – otrzymujesz 10 punktów. Za każdą odpowiedź NIE WIEM otrzymujesz po 5 punktów. Podsumuj wszystkie punkty.

100 – 150 pkt. : Twoja umiejętność „uczenia się” potrzebuje uskutecznienia. Zanim siądziesz do książek zaplanuj dokładnie swoją pracę krok po kroku, a ułatwi Ci to opanowanie materiału dwa razy szybciej i dwa razy lepiej. W trakcie nauki staraj się być jak dociekliwy badacz, który ciągle poszukuje rozwiązania na postawione mu pytania.

50 – 99 pkt. : Twoja umiejętność uczenia się jest już dojrzała. Potrafisz zorganizować sobie czas i warunki skutecznego uczenia się. Posiadasz jednak słabe punkty i na nich warto skupić swoją uwagę. Postaraj się w pełni rozwijać takie cechy, które ułatwiają ci zoptymalizować uczenie się (w krótkim czasie dużo zrobić), a mogą to być: systematyczność, dokładność, dociekliwość, pracowitość, upór, itp.

9 – 49 pkt. : Być może o tym nie wiesz, ale masz fenomenalną zdolność uczenia się! Wiesz jak pracować, aby maksymalnie wykorzystać czas i wysiłek. Znasz cenę znoju, potrafisz zregenerować energię i słusznie ją inwestować. Czy to wszystko było Ci wiadome? Jeśli nie, to wykonaj jeszcze raz ten test, może pomyliłeś(-aś) się w obliczeniach?