• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
socjologia - i co dalej? Drukuj
 
Maturzyści stojący przed koniecznością wyboru kierunku studiów często zadają sobie pytanie czym po skończeniu studiów będą się mogli zająć zawodowo. Pytanie, co dalej robić po studiach nieustannie towarzyszy rozważaniom o przyszłości i dalszej karierze zawodowej także wśród studentów socjologii.

Dla wielu z nas wybór studiów socjologicznych był czystym przypadkiem, ale teraz z perspektywy czasu coraz częściej uświadamiamy sobie, że ta decyzja okazała się trafna. Utwierdza nas o tym fakt, iż Instytut Socjologii UŚ posiada znakomitą kadrę profesorską (muszę wymienić tu choćby takie znane nazwiska jak prof. J. Wódz, prof. M. Szczepański, prof. Jacher i wieli innych), z roku na rok cieszy się coraz większym prestiżem (w tym roku 3 miejsce wśród najlepszych instytutów wg rankingu „Polityki”) i tłumem nowych studentów!

Niestety sytuacja gospodarcza kraju, rosnący problem bezrobocia zmusza młodych ludzi do wnikliwej analizy rynku pracy i wyboru takiego kierunku, po którym mieliby duże szanse na zatrudnienie zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Obecnie wymaga się od ludzi dużej mobilności zawodowej – umiejętności szybkiego przekwalifikowania się w związku z zapotrzebowaniem na określone stanowiska. Wśród zawodów o tzw. pozytywnym trendzie rozwojowym obok specjalistów z branży informatycznej znalazły się także specjalizacje z zakresu socjologii pracy i organizacji. Zgodnie z prognozami studenci socjologii mogą uniknąć bezrobocia w związku z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów ds. analiz rynku, promocji i sprzedaży, zasobów ludzkich. To może być jednym z czynników skłaniających do wyboru właśnie tego kierunku.

Po olbrzymim boomie na studia ekonomiczne, zwłaszcza na zarządzanie i marketing przyszła teraz pora na socjologię. Nasze socjologiczne obserwacje (nieustanne podglądanie i oglądanie wszystkiego co nas otacza- to takie małe zboczenie zawodowe) wskazywać mogą, że socjologia staje się coraz bardziej popularna.

Decydując się na studiowanie socjologii spotkałam się z różnymi reakcjami mojego najbliższego otoczenia. Obok pytań czym w ogóle jest socjologia, co można robić po jej skończeniu często ludzie mylili ten kierunek z pracą socjalną. Najczęstsza reakcja to zdziwienie dlaczego chce koniecznie pracować  w ośrodku pomocy społecznej albo w zakładzie karnym. To świadczy o tym, że nauka ta nie jest jeszcze tak spopularyzowana jak inne, aczkolwiek wiedza ludzi na ten temat jest coraz większa.

Studia socjologiczne mają swoje wady i zalety. Na pierwszym roku spotkałam się z krążąca wśród studentów ironiczną zagadką – po czym poznać studenta socjologii? Po odleżynach!!! Ale chyba nie chodzi o te od nieróbstwa tylko o te, które robią się czasem od wielogodzinnego siedzenia nad tekstami! Studenci muszą być przygotowani na dużo czytania i samodzielnej pracy. Z reguły zajęcia odbywają się cztery razy w tygodniu, średnio jest to 14-18 godzin tygodniowo, ale do tego trzeba sobie doliczyć czas spędzony w czytelni lub kolejkach na ksero. A „kserówek” będzie naprawdę dużo – co niestety poważnie uszczupla i tak już skromny budżet studenta. Na I i II roku wszyscy mają ustalony „odgórnie” plan zajęć, dopiero na III roku zaczynają się seminaria specjalizacyjne i przedmioty fakultatywne, które wybiera się wg swoich zainteresowań. Na IV roku obok dwóch przedmiotów obowiązkowych reszta jest kwestią wolnego wybory. Zajęcia można wybierać pod kątem tematu pracy magisterskiej. Niewielka ilość zajęć na IV i V roku stwarza możliwość podjęcia pracy dorywczej, uczęszczania na dodatkowe kursy dokształcające lub studiowanie drugiego fakultetu. Z roku na rok coraz więcej ludzi, obserwując olbrzymią konkurencję na rynku  pracy decyduje się na studiowanie dwóch kierunków, zwiększając w ten sposób swoje szanse.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy socjolog będzie potrzebnym zawodem, ponieważ trudno jest przewidzieć sytuację na rynku pracy. Osobiście uważam, że jest to jeden z tych kierunków, który zaczyna przeżywać swój renesans. Zmiana sposobów zarządzania, inne  podejście do pracowników, konieczność analizy otaczającej nas rzeczywistości i osób w niej funkcjonujących powoduje, że socjolog będzie pożądanym pracownikiem w każdej instytucji i dziedzinie.