• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Start
Tradycje świąteczne od Wschodu do Zachodu Europy Drukuj

_dsc2779.jpg 

Dnia 3 stycznia 2017 odbyło się spotkanie poświęcone tradycjom Bożego Narodzenia oraz Święta Trzech  Króli we Włoszech, we Francji, w Anglii, w Rosji i w Niemczech.  Ilustrowały to prezentacje multimedialne opracowane przez uczniów. Śpiewano także kolędy po włosku, po francusku, po  niemiecku, po angielsku i po rosyjsku.

_dsc2819.jpg 

Tematem przewodnim były rozważania  na temat wartości świąt w oparciu o słowa Św. Jana Pawła ''Nie sposób zbudować prawdziwej i trwałej jedności przemocą i przymusem. Cel ten można osiągnąć tylko wtedy, gdy buduje się na fundamencie wspólnego dziedzictwa, opierając się na powszechnie przyjętych wartościach."

Swoje opinie na ten temat wyrazili uczniowie w różnych wersjach językowych na filmie przygotowanym przed tą uroczystością.

Jednak refleksje nad świętami były inspiracją do głębszych analiz tego co jest w życiu najważniejsze

W drugiej części spotkania referat na temat wartości wygłosiła p. Agnieszka Kuchta-Harmata (nauczyciel etyki).

Oprócz celów kulturowych zrealizowano także cele językowe, kiedy uczniowie pracowali ze słownictwem związanym z wartościami w 5 językach. Punktem kulminacyjnym było udekorowanie drzewka szczęścia najważniejszymi wartościami wybranymi przez każdą grupę językową. Wykonano je w postaci ozdób choinkowych.

_dsc2825.jpg 

Na zakończenie uczniowie przekazali życzenia noworoczne dla szkoły, dla kraju  i dla całego świata we wszystkich nauczanych językach obcych.

Po części oficjalnej przyszedł czas  na degustację typowych przysmaków. Hitem okazało się  francuskie ciasto"la bûche" w formie kłody drewna.

_dsc2833.jpg 

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było dowodem świetnej współpracy Komisji Języków Obcych.

Uroczystość przygotowali: Dorota Kidała, Krzysztof Ufniarz, KamilaBobrowska, Katarzyna Śliwińska, Małgorzata Osowska, Ewa Lipczuk oraz Maria Kupracz.

_dsc2839.jpg

_dsc2842.jpg