• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Pragnę żyć... Drukuj
29 listopada 2011r. w czytelni naszej szkoły obejrzeliśmy niezwykły program słowno – muzyczny pt. "Pragnę żyć...”. Program był swoistym hołdem złożonym dzieciom – niewinnym ofiarom Holocaustu.

„Pragnę żyć, choć połamane mam skrzydła...” napisał kiedyś młody polski poeta pochodzenia żydowskiego, więzień getta łódzkiego Abram Cytryn. Ten nastoletni chłopiec, mający zaledwie 17 lat w chwili śmierci, pozostawił po sobie tomik wierszy - kolekcję poruszającą w swej treści, lekturę trudną, lecz piękną. Swoją wrażliwością i erudycją ujmuje również Abram Koplowicz, 14-letnia ofiara Holocaustu, któremu nie dane było spełnić marzenia „Jak ja mieć będę dwadzieścia lat, zacznę oglądać nasz piękny świat...” Obydwaj chłopcy podzielili los dziesiątków tysięcy innych dzieci, ukaranych okrutną śmiercią w komorze gazowej za to, że były Żydami.

Program poświęcony dzieciom – ofiarom Holocaustu składał się z dwóch części. W pierwszej części wystąpił Marek Bem (były wieloletni dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, obecnie kierownik oddziału Muzeum w Sobiborze oraz Prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Sobiboru), gdzie w bardzo pięknych słowach ukazał sens przypominania historii narodu, który przez szatański pomysł grupy osób prawie całkowicie przestał istnieć. Przypomniał też sylwetkę Estery Raab - więźniarki obozu śmierci w Sobiborze, której jako jednej z niewielu udało się przeżyć dzięki ucieczce zorganizowanej przez samych więźniów. Na koniec Marek Bem pokazał krótki film na temat wykopalisk archeologicznych przeprowadzanych na terenie byłego obozu śmierci w Sobiborze, podając przykłady niesamowitych znalezisk w ten sposób dokonanych, jak np. myszka Miki, łyżka z wydrapanymi inicjałami czy medalion z wyrytym na nim imieniem właścicielki.

Dopełnieniem tego wystąpienia był montaż słowno-muzyczny, który zaczął się od krótkiej prezentacji obydwu Abramków i fragmentem ze wspomnień byłego więźnia Sobiboru Kalmena Wewryka na temat transportu dzieci holenderskich, które prosto z pociągu trafiły do komory gazowej. Następnie miała miejsce projekcja kilkunastominutowego filmu - kompilacji fragmentów dokumentalnych - pokazującego historię dzieci żydowskich od czasów sielankowego przedwojnia do momentu, kiedy trafiały do fabryk śmierci. W dalszej części programu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skrzynicach przedstawiły wiersze chłopców, natomiast studentki i absolwentki NKJO w Chełmie przybliżyły realia życia gettowego za pomocą poezji Stefanii Grodzieńskiej z tomiku „Dzieci getta”. W programie wykorzystano też wiersz Tomasza Karpińskiego „Dzieci getta lubiły się bawić”, który napisał specjalnie dla naszego programu. A wszystko to przeplatane piosenkami wykonywanymi na żywo przez Julię Piskorek i Ilonę Szwad przy akompaniamencie Łukasza Kucharuka, zdjęciami rysunków pani Anny Kulki oraz prezentacją multimedialną przygotowaną przez Pawła Kura. Na koniec zabrzmiała piosenka w wykonaniu Edmunda Fettinga „Nim wstanie świt.”

Na zakończenie pani dyrektor Beata Kautsch ogłosiła konkurs literacko-plastyczny skierowany do uczniów IV LO i NKJO w Chełmie - szczegóły konkursu wkrótce pojawią się na stronach internetowych obydwu szkół.

Tematyka Holocaustu jest przytłaczająca i nadal wymusza na naszym i przyszłych pokoleniach pytanie „Dlaczego?...” I wciąż nie znajdujemy na nie odpowiedzi. Natomiast wiemy, dlaczego chcieliśmy przygotować ten program - po to, by spełnić pragnienie Abramka Cytryna, który pisał: „Pragnę choćby siłą wyszarpnąć duszę przeklętego Litzmannstadt Getta z obrębów zimnych kleszczy, tchnąć życiem i trysnąć krwi żywą na papier, żeby przyszłym pokoleniom zostawić pamiątkę krwawych lat, odmętów rozpaczy, łez i krwi.”

Organizatorzy widowiska gorąco dziękowali Dyrekcji IV LO – paniom Marzenie Koprukowniak i Beacie Kautsch za serdeczne przyjęcie i przemiłą współpracę. Dziękowali też wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli ich działania:

- panu Markowi Bemowi (pomysłodawcy programu) za to, że zgodził się dołączyć do naszego przedsięwzięcia,

- pani Alicji Kur (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrzynicach) za ogromną pomoc i współpracę z ramienia szkoły w Skrzynicach,

- pani Annie Kulce - nauczycielce plastyki w szkole w Skrzynicach za przygotowanie przepięknych rycin,

- pani Annie Brudnowskiej, która wyszła z inicjatywą zorganizowania przedstawienia w IVLO

- paniom Annie Ufniarz oraz Wioletcie Biczak - pracownicom biblioteki w IV LO - za okazaną pomoc i wsparcie,

- pani Urszuli Prus z NKJO w Chełmie oraz panu Andrzejowi Bilińskiemu z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie za pomoc przy zorganizowaniu potrzebnego sprzętu,

- rodzicom za pomoc w przygotowywaniu dzieci

oraz wszystkim tym, którzy ciepłym słowem wsparli nas w naszym przedsięwzięciu. Wielkie brawa dla wspaniałej publiczności, która z wielką wrażliwością i serdecznością nas przyjęła.


W programie udział wzięli:

Marek Bem - Prezes Stowarzyszenia Upamiętniania Sobiboru, kierownik Muzeum w Sobiborze -

pomysłodawca, główny koordynator

Dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Skrzynic:

Aleksandra Burzak, Beata Wadowska, Magdalena Stasiak, Wiktoria Myrcha - recytacja

Julia Piskorek - śpiew

Studentki i absolwentki Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Chełmie

Katarzyna Forysiuk, Ilona Szwad, Oliwia Wielgus - recytacja

Ilona Szwad - śpiew

Amelia Wójtowicz - Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie - wokaliza, wstęp, recytacja

Łukasz Kucharuk - nauczyciel języka angielskiego, absolwent Nauczycielskiego Kolegium

Języków Obcych w Chełmie - akompaniament

Paweł Kur - student Prawa i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - montaż, obsługa

techniczna, współautor programu

Alicja Kur - dyrektor Szkoły Podstawowej - opiekun dzieci, koordynator z ramienia szkoły w Skrzynicach

Anna Kulka - plastyk w Szkole Podstawowej w Skrzynicach - autorka rycin wykorzystanych w programie

Tomasz Karpiński - nauczyciel NKJO w Chełmie, autor wiersza „Dzieci getta lubiły się bawić”, współautor programu


opracowała: Natalia Sarzyńska-Wójtowicz - Studencki Klub Miłośników Kresów (NKJO Chełm)