• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Start arrow Wydarzenia arrow wydarzenia r. szk. 2011 - 2012 arrow Goście z Wydziału Politologii
Goście z Wydziału Politologii Drukuj
To już trzeci rok współpracy naszej szkoły z Wydziałem Politologii UMCS w Lublinie. "Dzięki takim partnerom świat nauki stoi przed nami otwarty szeroko…” mówi jeden z uczestników zajęć, które zapisały się już na stałe w kalendarzu imprez IV Liceum Ogólnokształcącego.
W dniach 14 i 16 grudnia 2011 roku gościliśmy w naszej szkole pracowników naukowych Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Młodzież klas politologiczno- społecznych,   lingwistycznej i tegoroczni maturzyści wzbogacali swoją wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Pan magister Michał Kozera w sposób dowcipny odkrywał tajniki współczesnej dyplomacji, politycznego savoir- vivre. Przybliżył świat obserwowany przez  współczesne media i przez zwykłego, „szarego” człowieka, któremu  polityka kojarzy się przede wszystkim z podejmowaniem decyzji, zmianami w prawie, wprowadzaniem reform, kłótniami. Jednak nikt nie przypuszcza, że relacje pomiędzy politykami są odgórnie skodyfikowane. Prowadzący poddawał analizie i interpretacji poprawne oraz kontrowersyjne zachowania polityków. Charakteryzował m.in. takie aspekty jak: Kto komu podaje pierwszy dłoń na towarzyskich rautach? Jakiej długości i koloru powinna być spódnica kobiety- polityka, by strój był „politycznie poprawny”?  W jakie wzory- kropki czy prążki- powinien być nienaganny krawat polityka? Na jakim tle powinni ukazywać się w czasie kampanii politycy, by wzbudzać zaufanie wyborców?  Jak zmieniali się politycy z pierwszych stron gazet i to nie tylko pod względem poglądów, idei… Był to niezwykle ciekawy wykład, przerywany oklaskami i gromkim śmiechem.
W wykładzie pt. „Dmowski i Piłsudski- dwie koncepcje Polski” pani mgr Marta Mazurek wyjaśniała przyczyny konfliktu między dwoma wielkimi przywódcami, politycznymi autorytetami. Prowadząca wskazywała różnice w historycznym i politologicznym ujęciu zagadnienia jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości.   Temat zajęć spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród tegorocznych trzecioklasistów zdających historię na maturze. Młodzież zadawała wiele pytań dotyczących przewrotu majowego, jego przebiegu i konsekwencji politycznych. Na pewno tego typu spotkania stanowią urozmaicenie zajęć szkolnych oraz pogłębienie wiedzy.
Następne wykłady już wkrótce.
Koordynatorem spotkań była pani Renata Łuć- Gładosz.