• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
prawo - dla kogo? Drukuj

Umiejętność logicznego myślenia, zdolności analityczne, dokładność - to cechy, które każdy powinien posiadać, jednak w zawodzie prawnika są one szczególnie cenne. Nieprzypadkowo logika jest przedmiotem obowiązkowym na wszystkich kierunkach studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Egzamin z tego przedmiotu jest jednym z trudniejszych. Jednak z logiką trzeba się zaprzyjaźnić, gdyż ona, obok umiejętności formułowania zdań i precyzyjnego wysławiania się, jest narzędziem pracy prawnika. - W logice dla prawników nacisk położony jest głównie na logikę zdań. Prawnik powinien być humanistą, ale humanistą precyzyjnym - mówi mecenas Adam Kolendowski - Logika daje podstawę do interpretowania przepisów prawnych - od konstytucyjnych do regulujących wynagrodzenie pracownika.

Zawody prawnicze zaliczane są do tzw. zawodów zaufania społecznego. Młodzi prawnicy często o tym zapominają. A to oznacza, że zawód ten poświecony jest służbie i pomocy ludziom. Istotny jest autorytet, wiedza, kultura, a także – a może przede wszystkim - otwartość na drugiego człowieka. Prawnik musi swojego klienta przed wszystkim uważnie wysłuchać.

Wolność i godność

Mecenas Tomasz Ostafil przypomina, że - przedmiotem zainteresowania nauk prawnych, a tym samym studiów prawniczych są wzajemne stosunki międzyludzkie oparte na zasadach poszanowania wolności i godności człowieka. Trudno o bardziej humanistyczną definicję. Dodaje także: - W trakcie studiów prawniczych konieczne jest poznanie w pewnym zakresie nauk pokrewnych (logika, socjotechnika, medycyna sądowa, kryminalistyka, ekonomia i inne), które nie są uznawane za nauki humanistyczne. Mogą okazać się pasjonujące, mogą także rozczarować.

Wszystko zależy do tego, jakiej dziedzinie prawa chcemy się poświęcić. Można pozostać przy klasycznych gałęziach – wtedy tak naprawę czekają nas jeszcze drugie studia, czyli aplikacja adwokacka, radcowska, notarialna, komornicza, prokuratorska, lub sędziowska. - Studia prawnicze to dopiero wstęp do zawodu - mec. Kolendowski realnie patrzy na problem - Najczęściej studenci mają złudne nadzieję, że po niełatwych studiach dostaną od razu pracę. A istnieje określony limit przyjęć na aplikację.

Obecnie w kraju mamy olbrzymią nadprodukcję prawników. Faktycznie, studentów prawa kształci się na 19 uczelniach w trybach dziennym, wieczorowym i zaocznych, co daje ponad 50 tysięcy adeptów sztuki prawniczej. Być może to się zmieni - przygotowywane są reformy umożliwiające większą dostępność do zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza.

Nie tylko sądy i kancelarie

Część środowiska prawniczego skarży się, że studia przestały już być elitarne. Z drugiej strony, coraz więcej podmiotów potrzebuje rzetelnych, dobrze wykształconych specjalistów. Miejscem pracy dla prawnika mogą być też firmy doradcze, banki, instytucje ubezpieczeniowe, wydawnictwa prasowe, nawet samorządy. Wówczas niezbędna jest też wiedza z zakresu ekonomii, finansów, bankowości, rachunkowości. I na tym polu trzeba się także dokształcać.

Ukończenie klasy o profilu humanistycznym nie jest gwarancją sukcesu w zawodzie prawniczym. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co nas w prawie fascynuje, i czy naprawdę jest to fascynacja, czy chwilowe zauroczenie. Bo tej pracy nie można wykonywać znając tylko przepisy prawne. Trzeba się jeszcze nauczyć je rozumieć.