• JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Komórkomania Drukuj
kom.jpg 
W Zamościu 2 grudnia 2016 r. odbyła się Gala wręczenia Certyfikatów Lubelskiej Szkoły z Życiem dla IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Intagracyjnymi w Chełmie. LUBELSKA KOMÓRKOMANIA to wspólny projekt Lubelskiego Kuratorium Oświaty i Fundacji DKMS Polska w Warszawie – akcja na rzecz propagowania idei dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi. Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty oraz Pan Wojciech Niewinowski koordyantor akcji ze strony Fundacji DKMS Polska wręczyli certyfikat Pani Marzenie Koprukowniak. W Lubelskiej Komórkomanii uczestniczyło 54 szkół z województwa lubelskiego (z 240 szkół ponadgimnazjalnych). Zarejestrowano 1620 potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz komórek macierzystych. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w wąskim gronie szkół, które zaangażowały się  i zrealizowały wszystkiego działania w projektcie LUBELSKIEJ KOMÓRKOMANII.

Inauguracja akcji w szkole: 3 października 2016r. w IV LO odbyło się spotkanie klas III z Panią Małgorzatą Błaszak, która jako dawca komórek macierzystych przedstawiła charakterystykę potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego, przedstawiła dwie metody pobrania komórek macierzystych, opisała swoje wrażenia i refleksje związane z podejmowaniem decyzji dotyczącej dawstwa szpiku i komórek macierzystych.  12 października 2016r. odbyły się zajęcia dla klas III prowadzone przez wolonatriuszy z klas III np.: Nowotwory krwi – prawdy i mity!

W środę 19 października 2016r. w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie odbyła się KOMÓRKOMANIA czyli DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO I KOMÓREK MACIERZYSTYCH. Zaangażowani w akcję wolonatriusze – uczniowie klas III to: Agnieszka Mazurek, Marta Możejko vel Mużyło, Oliwia Ufnal, Agnieszka Nowak, Klaudia Włodarczyk, Dominika Majewska, Natalia Hołubowicz, Ewelina Bochniak i Krystian Greniuk, koordynatorem działań była także Pani Eliza Kotowska psycholog szkolny.

19 osób pełnoletnich, w tym: 15 uczniów IV LO, 3 nauczycielki IV LO oraz 1 osoba z miasta Chełm zarejestrowało się w bazie danych Fundacji DKMS Polska jako POTENCJALNI DAWCY SZPIKU KOSTNEGO I KOMÓREK MACIERZYSTYCH.

Krystian, Natalia, Dominika (potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych) – mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli pomóc „naszemu genetycznemu bliźniakowi” dzięki zarejestrowaniu się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. Poprzez udział w spotkaniu z Panią Małgorzatą Błaszak, która została już dawcą komórek macierzystych oraz w zajęciach edukacyjnych nt.: „Nowotwory krwi – prawdy i mity!” zyskaliśmy cenną wiedzę medyczną i pozbyliśmy się wielu wątpliwości. Sama procedura rejestracji jest bardzo prosta – najpierw przeprowadzany jest wstępny wywiad medyczny, wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie specjalnymi pałeczkami wymazu z wewnętrznej strony policzka i włożenie ich do koperty. Czas trwania rejestracji to 12/15 minut na jedną osobę. Rejetracja dla Nas w bazie DKMS Polska jako potencjalni dawcy szpku i komórek macierzystych to odpowiedzialna i świadoma decyzja.

Agnieszka (wolontariusz) – w Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza nowotwór krwi – co roku słyszy tę diagnozę ok. 10 tysięcy osób, co roku liczba takich osób się zwiększa.

Marta (wolontariusz) – w bazie DKMS Polska w województwie lubelskim jest zarejestrowanych 34.750 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, 1,62% to odsetek zarejestrowanych dawców w naszym województwie. Dużo lepiej jest w większych aglomeracjach,  w województwie mazowieckim, które ma największą w Polsce liczbę zarejestrownaych dawców -+ 134.698 osób jest zarejestrowanych, to odsetek 2,53% zarejestrowanych dawców. Dlatego tak ważne jest to, żeby coraz więcej osób się zarejestrowało jako dawcy w bazie DKMS Polska lub innej i mogło pomóc osobom chorym na nowotwory krwi. 

Oliwia (wolontariusz) – należy zwrócić uwagę, że coraz więcej małych dzieci choruje na nowotwory krwi, najczęściej białaczkę. Wiemy już, że dzieci głównie potrzebują szpiku, osoby dorosłe raczej komórek macierzystych. Z uwagi na to osoby decydując się na zostanie potencjalnymi dawcami zgadzają się na dwie metody pobrania: w około 80% pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.

Eliza Kotowska - z informacji DKMS Polska wiemy, że o metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepienia. Na pięć dni przed przeszczepieniem pacjent dostaje chemioterapię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to, aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepienia, życie pacjenta byłoby zagrożone. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedząc lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych. Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Klaudia (wolonatriusz) - mimo szczerych chęci nie każdy może być potencjalnym dawcą, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykorzystanie komórek macierzystych do przeszczepu. Medyczne kryteria są następujące: wiek (18/55 lat), waga (min. 50 kg) oraz dobry stan zdrowia.

Ewelina (wolonatriusz) – naszym celem było zachęcenie jak najwiekszej liczby osób z naszej szkoły do zarejestrowania się w bazie dawców DKMS Polska. Jak się okazało w trakcie kilku tygodni naszej akcji dwóch naszych kolegów i trzech nauczycieli już są zarejestrowani jako potencjalni dawcy. Bardzo się cieszymy, że 15 naszych kolegów i koleżanek oraz 3 nauczycielki dołączyli do tego grona. Wiemy, że wielu naszych kolegów i koleżanek nie mogło się zarejestrować z powodu tego, że za mało ważą, nie mają jeszcze 18 lat lub leczą się na choroby przewlekłe, które uniemożliwiają zostanie dawcami. Jesteśmy wdzięczni im za dobre chęci, serdeczność i ogromne serducho. Rozumiemy, że jest to trudne, kiedy chce się pomóc dając największy dar, a nie można tego zrobić.

Agnieszka (wolontariusz) – Najważniejszym dla nas założeniem było, żeby nasi koledzy i koleżanki stali się świadomi, odważni, empatyczni, wrażliwi oraz uważni na trudny los chorych  na nowotwory krwi ludzi. Mamy świadomość tego, że każdy z nas może usłyszeć diagnozę nowotór krwi i wówczas będzie potrzebował pomocy takich osób jak potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych.

Cieszymy się, że tak dużo osób się zarejestrowało i jesteśmy pod wrażeniem tego jak poważnie nasze koleżanki i koledzy podeszli do tej sprawy. Zachęcamy Chełmianki i Chełmian do wnikliwego zastanowienia się nad rejestracją jako potencjalny dawcy szpiku i komórek macierzystych.

Naprawdę możemy pomóc! Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w akcję bardzo mocno!

1.jpg 

1.jpg 

1.jpg 

--

1.jpg 

1.jpg 

1.jpg 

1.jpg 

1.jpg 

1.jpg 

1.jpg